2023. január 16, hétfő 09:31 | Szerző: Dr. Kersch Ferenc

Nem kétséges, hogy mindennek az alapja a minőségi utánpótlásképzés. A látvány-csapatsportágak társasági adóból történő finanszírozásának bevezetése hatalmas lökést adott, mert a gyereklétszám, a bázis ugrásszerűen megnövekedett. Ez a mennyiségi növekedés azonban nem feltétlenül hozta vagy hozza magával a minőség növekedését, sokszor inkább ennek ellenkezője tapasztalható. A Magyar Kézilabda Szövetség az utánpótlás-nevelés eredményesebbé tétele érdekében korábban komoly és hatékony lépéseket tett, ezek közé tartozik a Korosztályos Képzési Kézikönyv és az ahhoz kapcsolódó további szakkönyvek megjelenése, az úgynevezett C-licences edzők átképzése, a Kézilabda az iskolában program bevezetése és az Elit Program elindítása is. Meglátásom szerint mindezek, és természetesen az utánpótlás-neveléssel foglalkozó edzők tudásának, elkötelezettségének köszönhetően az utánpótlás-nevelés színvonala emelkedett. A legfontosabb következő lépés tehát, hogy legyenek olyan tudású fiatal sportolók, akik beépíthetőek a legmagasabb osztályú felnőtt bajnokságba, teljesülni látszik, bár nyilván ebben is van még fejlődni való.
Az utánpótlás-nevelés színvonalának emelkedése tetten érhető a korosztályos válogatottak eredményeinek javulásán is. A női utánpótlás válogatottak immár évek óta uralják a világversenyeket, de a férfi utánpótlás válogatottak is tiszteletre méltó eredményeket érnek el. A felnőtt válogatottakban ez a tendencia egyelőre kevésbé jelentkezik, a bajnokságok elit játékosai továbbra is külföldiek.
Küszöb vagy szakadék?
Nagy kérdés, hogy az utánpótláskorból kilépő sportolóinknak mi lesz a sorsa, át tudnak-e lépni azon a küszöbön, ami az utánpótlás- és a felnőttsport között van, a tehetségek fejlesztése, tudatos építése folytatódik-e a felnőtt csapatokban is. Sok esetben tapasztalható ugyanis, hogy fiatalként sikeres, a válogatottakban nemzetközi viszonylatban is jól teljesítő, kétségkívül tehetséges sportolók az utánpótlás korosztályból kilépve elvesznek, vagy a fejlődésük megrekedésével beleszürkülnek az átlagba. Az okok megfejtése, a megfelelő megoldás megtalálása és alkalmazása a mindenkori sportvezetés egyik legfontosabb feladata.
Jelenleg a kézilabda sportág finanszírozása messze átlagon felüli. A TAO elegendő forrást biztosít az utánpótlás-nevelésre, a Szerencsejáték Zrt.-vel kötött szerződésen alapuló finanszírozási rendszer a legmagasabb osztályú sportszervezetek számára optimális szinten biztosítja a minőségi munkát. A Szerencsejáték Zrt.-nek értékesített vagyoni értékű jogokból befolyó forrása azonban jelenleg nem támogatja a minőségi utánpótlás-nevelést végző sportszervezeteket, a forrás felosztásának legfőbb szempontja továbbra is a bajnokságban, illetve a Magyar Kupában elért helyezés. Ez pedig nem arra ösztönzi az érintett sportszervezeti vezetőket, hogy saját nevelésű játékosokat építsenek be a csapatukba, sokkal inkább arra, hogy rutinos, sok esetben külföldi játékosokkal kíséreljenek meg minél jobb helyezéseket elérni.
A Szerencsejáték Zrt.-vel kötött szerződés miatt is, az NB I és az NB I/B finanszírozása között szakadéknyi a különbség. Az a csapat, amelyik az NB I-ből kiesik, ezt a finanszírozási forrást elveszíti, amellyel komoly hátrányba kerül. Mindezek azt eredményezik, hogy az NB I-es csapatok jelentős része azt a minimális kockázatot sem hajlandó felvállalni, hogy megkíséreljen beépíteni fiatal, rutintalan tehetségeket a csapatába. Azok a fiatalok, akik ilyen sportszervezetekhez kerülnek, sokszor a kispadról vagy a nézőtérről követik a csapatuk mérkőzéseit. Vannak természetesen üdítő kivételek, olyan egyesületek, amelyek bátran nyúlnak fiatalokhoz, komoly szerepet is szánnak nekik. Ezek számának növekedése a sportág fejlődése szempontjából fontos előrelépés lenne.

Az utánpótláskorból „kiöregedő”, felnőtt csapathoz kerülő tehetséges sportolók esetében döntő fontosságú, hogy továbbra is kapják meg a személyre szabott egyéni fejlesztéseket fizikailag, technikailag, taktikailag egyaránt, és a személyiségfejlesztés terén is. Ezeknek a sportolóknak az egyéni fejlesztésen kívül a „minél több minőségi játékperc” jelenti a továbblépési lehetőséget. Nem elég, ha a fiatal tehetség akkor lép pályára, amikor a mérkőzés már eldőlt, és kap öt-tíz perc játéklehetőséget, hanem akkor kell pályán lennie, amikor a kritikus szituációkat megélheti, döntési helyzetbe kerül, helyt kell állnia. Ezek nélkül a kritériumok nélkül a tehetséges játékos soha nem fogja a tehetségét valóra váltani és klasszis játékossá fejlődni.
A fiatal tehetségek NB I-es csapatokba való beépítése – véleményem szerint – sportági elvárás kellene hogy legyen, de az is biztos, hogy döntő többségében évente maximum egy-két játékos beépítése lehetséges. Ha tehát még több sportszervezetnél kerülnének előtérbe a tehetséges fiatalok, akkor is kellene olyan mechanizmus, amely az ebből kimaradó fiatal tehetségeknek ad lehetőséget.
Lehetőség az átmenetre
2019. december 12-én jelent meg a sportakadémiákról szóló 303/2019. (XII.12.) Korm. rendelet, amely a sportági sportirányítást jelentős mértékben átalakította. A Kormányrendelet alapján akkreditált sportakadémiák ugyanis a Magyar Kézilabda Szövetség szakmai ellenőrzése alól kikerültek, ezt a feladatot az Emberi Erőforrások Minisztériuma látta el (cikkünk írásakor átalakulóban volt a minisztériumi struktúra). A sportági Módszertani Központ kijelölése ezt a típusú elkülönülést tovább erősítette, hiszen a Kézilabda-specifikus Módszertani Központ számos olyan koordinációs és szakmai feladatot ellát, amely a nem sportakadémiák esetében szövetségi feladatként volna definiálható. Ez természetesen messze nem jelenti azt, hogy a kézilabda sportágban ne lenne szükség a Magyar Kézilabda Szövetség és a sportakadémiai rendszer őszinte és szoros együttműködésére, egymás tevékenységének támogatására.
A Kormányrendelet lényegében a sportakadémiák kiemelt feladatává tette a minőségi utánpótlás-nevelés megvalósítását, amelynek a nemzetközi szinten való eredményességet kell megcéloznia. Tapasztalataim szerint a kézilabdázásban működő, államilag elismert sportakadémiák az ezzel kapcsolatos felelősségüket azonnal felismerték, és az akadémiák között példaértékű együttműködés jött létre. Ennek az együttműködésnek az egyik eleme éppen a jelen írás tárgyát képező beválás eredményességét segíti elő. A kézilabda sportakadémiák közül a Győr, az FTC, a Debrecen, a Veszprém, a Szeged és a Balatonfüred sportszervezeteinek felnőtt csapatai valamennyien nemzetközi kupában szereplő, eredményes csapatok.
A NEKA mindeddig akként foglalkozott utánpótlás-neveléssel, hogy az utánpótláskor felső határának elérését követően a sportolóit elengedte, a tehetségesebbek NB I-es szerződéseket kaptak. Bár voltak, vannak olyan sportolók, akik a NEKA-ból való elkerülést követően a tehetségüket ki tudták teljesíteni, többségük azonban különböző, itt nem taglalandó problémák miatt az átlagosság szintjére került. A sportakadémiák – miként bizonyosan már sportszakemberek is – felismerték azt, hogy az úgynevezett sportakadémiai korosztályt célszerű huszonegy éves korig kitolni. Ezáltal lehetőség van a sportolókat tovább ott tartani a sportakadémiákon, amely nem öncélú szándék. Általánosságban ugyanis elmondható, hogy a minőségi utánpótlás-neveléshez szükséges tárgyi és egyéb feltételek – az állami sportfinanszírozásnak is köszönhetően – leginkább a sportakadémiákon adottak. Ezáltal nagyobb az esély arra, hogy a sportoló fejlesztése tovább tarthat, amennyiben marad az akadémián. Természetesen ehhez a képzésen felül minőségi versenyeztetés is szükséges, amit azon sportolók esetében, akiktől később nemzetközi eredményességet is elvárunk, az NB I-ben való kézilabdázás felel meg leginkább. Sajnálatos ugyanakkor, hogy az MKSZ jelenlegi szabályai szerint az egyébként ugyancsak erősödő NB I/B bajnokságban nincs lehetőség az akadémiai korosztály betöltéséig versenyeztetni a játékosokat, ami még inkább előtérbe helyezi a legfelsőbb osztályban való versenyeztetést.
Közös szándék, közös cél
A 2021–22-es szezonban a NEKA férficsapata rendelkezett az NB I-be való nevezési joggal. A bajnokságban részt vevő csapat döntő többségét saját nevelésű fiatalok alkották. Ennek a csapatnak az NB I-es indulásánál volt megtapasztalható az az akadémiai együttműködés, amely álláspontom szerint példamutató lehet más sportszervezetek és más sportágak számára is. Azok a sportakadémiák ugyanis, melyek rendelkeztek megfelelő felkészültségű, tehetséges fiatal kézilabdázóval, ezeket a játékosokat a NEKA rendelkezésére bocsátották, akár kölcsönadással, akár végleges átigazolással, ezzel biztosítva azt, hogy a tehetséges sportoló minőségi képzése és versenyeztetése folytatódhasson. Ebben az együttműködésben a férfi akadémiai vonal valamennyi sportszervezete önzetlenül részt vett. A 2022–23-as szezonban a NEKA női csapata is az NB I-ben vesz részt, reményeink szerint az akadémiák közötti együttműködés ebben az esetben is megvalósulhat.

A tehetséges utánpótlás-játékosok felnőtt bajnokságba való zökkenőmentes beépítésének, eközben az egyéni fejlesztés folytatásának és a minőségi versenyeztetésnek az egyik lehetséges útja tehát az, hogy azok a sportszervezetek, amelyek rendelkeznek olyan tehetséges fiatal sportolóval, akiket a saját csapatukba beépíteni nem tudnak, átadják – akár időlegesen – olyan sportszervezetnek, ahol a fejlesztés és a minőségi versenyeztetés megvalósul.
A sportakadémiai Kormányrendelet megjelenése ugyanakkor nem menti fel a sportakadémiai rendszerbe be nem kerülő sportszervezeteket az utánpótlás-nevelési feladatok elvégzésének kötelezettsége alól. Már csak azért sem, mert a TAO-támogatás éppen az utánpótlás-nevelés megsegítését szolgálja. Fontos lenne, hogy valamennyi sportszervezet fordítson kiemelt figyelmet az utánpótlás nevelésére, a létszám minősége növelésére, a tehetségek kiválasztására, kiemelésére, képzésére. Törekedjenek arra, hogy a felnőtt csapatukban minél több saját nevelésű játékos jelenjen meg!
A felnőtt válogatottak eredményességének növeléséhez a Magyar Kézilabda Szövetség beavatkozására is szükség van. Véleményem szerint a sportági források elosztásának a rendszerét úgy kellene átalakítani, hogy annak az alapja a minőségi utánpótlásképzés, a fiatal magyar sportolók versenyeztetése, képzése legyen. Ezek az elvárások már objektíven mérhető adatok, konkrétumok fogalmazhatók meg, amelyeknek segítségével a sportági gondolkodásmód fókusza áthelyezhető a játékosok nevelésére, a fiatal magyar sportolók nemzetközi szintű sportolóvá fejlesztésére.
A magyar kézilabdázásban tapasztalható tendenciák jók, bizonyos pozitív folyamatok kézzel foghatóan megindultak. Kulcskérdés azonban annak az időszaknak a helyes kezelése, amelyben az utánpótláskorú sportolók a felnőtt bajnokságokba belépnek. Ebben a néhány évben nagyon tudatos, a tehetségeket óvó, figyelemmel követő, és részükre – ha szükséges, még adminisztratív beavatkozással is megvalósítandó – lehetőséget megteremtő döntésekre van szükség.