A női Európa-bajnokság fontos trendjei védekezésben és támadásban

2023. február 10, péntek 19:18 | Szerző: Boda Ildikó

Idei első szakmai napját Balatonbogláron tartotta pénteken a Kézilabda-specifikus Módszertani Központ. Az előadások témái érintették a legutóbbi női Európa-bajnokság tendenciáinak az elemzését, illetve a kondicionális képességfejlesztést.

Köszöntőjében Mocsai Tamás, a Módszertani Központ és a házigazda NEKA ügyvezetője kiemelte annak a jelentőségét, hogy nem csak a sportágon belülről érkeztek érdeklődők, hanem vendégeket üdvözölhettünk kajak-kenu, labdarúgás, jégkorong és birkózás akadémiától, módszertani központjaitól is.

A program ezúttal is nagyon érdekes szakmai kérdéseket boncolgatott. Elsőként a legutóbbi női Európa-bajnokság támadási és védekezési tendenciáit elemezte két elismert kézilabda szakember. Hajdu János a rendezett védelemmel szembeni támadási megoldásokból szűrt le lényeges megállapítások. Többek között kiemelte, hogy a beállók játékának a jelentősége megnőtt, hogy az egy az egy elleni játéknak még színesebbnek kell lennie, és hogy kétségtelenül meghatározzák egy csapat támadási stílusát a kiemelkedő tudású játékosok. „Az elemzésemet a skandináv csapatokra fókuszálva végeztem. Sok egyéb mellett lényeges tapasztalat volt a cselezés fontossága. Cselezni tudni kell, amit mi edzők modellezhetünk és meg is taníthatunk az akadémiai növendékeknek. Ehhez készítettünk is számos oktató videót, ami remélhetőleg segíti a képzést” – mondta Hajdu János, a NEKA női szakágának vezetője.

Dr. Marczinka Zoltán ugyanannak az EHF-munkacsoportnak a tagjaként az élcsapatok védekezési taktikáját helyezte fókuszba. Az elemzés célja értelemszerűen a teljesítmény fokozása, amelyhez segítséget kaphatnak az edzők. „A védekezés milyensége rendkívül fontos elem, véleményem szerint ez megmutatja azt is, hogy milyen mentalitásra építhetünk az adott játékos képzésénél. Azt is jó, ha szem előtt tartjuk, hogy a mai felgyorsult kézilabdázásban az tudja igazán megállni a helyét, aki mind támadásban, mind védekezésben erős” – említette az MKSZ Nemzetközi Edzőképző Központjának a vezetője.

 

A folytatásban dr. Rácz Levente és Szücs Martin a kondicionális képességfejlesztés nemek közötti különbségével foglalkozott, külön kitérve azokra a testösszetételi, mozgatórendszeri különbségekre, amelyeket a fiúk és a lányok felkészítésénél figyelembe kell venni.

Végezetül Langmár Gergely a mérésekkel szemben támasztott követelményekről beszélt, felhívva azokra a veszélyekre a figyelmet, amelyek az adatok validitását veszélyeztethetik. Ahogy mondta, minden vizsgálat fő szabálya az érvényesség, a megbízhatóság és a tárgyilagosság – elengedhetetlen, hogy a méréseket azonos metodikával végezzék.

 

 

A program délután a munkacsoportok megbeszélésével zárult, sokan pedig az éppen Bogláron zajló akadémiai leány torna mérkőzéseinek a megtekintésével fejezték be a napot.

 

Fotó: NEKA/Tompos Gábor
< vissza