2025. január 28, kedd 08:59 | Szerző: Hajdu János, Berta Sándor
Henny Reistadolimpiai, világ- és Európa-bajnok norvég válogatott játékos, akit az IHF a 2023-as év legjobbjának választott. Klubjában, a dán Team Esbjergben
és a norvég válogatottban is kiemelkedő, meghatározó teljesítményt
nyújt. A három belső pozícióban otthonosan mozog, változatos cselezési technikákat alkalmaz, melyekkel társainak előnyt, magának jó lövőpozíciót teremt a közeli és távoli lövőzónákból egyaránt. Lövőhatékonysága, eredményessége kiemelkedő a nemzetközi mezőnyben, napjaink leggólerősebb női átlövőjátékosa.
A norvégok világklasszisa az eddigi nyolc BL-fordulóban 76-szor volt eredményes és 35 gólpasszal segítette társait, több mérkőzésen is tíz feletti volt a góljai száma. A rendkívül erős dán bajnokságban sem adja alább, kilenc mérkőzésen 68 gólt lőtt és 41 gólpasszt adott.
Korábban a cselezés sportszakmai elemzése témakörében a nemzetközi mezőny egyik legszínesebben, legeredményesebben cselező női játékosa, Stine Bredal Oftedal repertoárjából mutattunk be egyénspecifikus cselezési technikákat. Az alábbi, Reistadról készített szakmai elemzés a rendezett védelem elleni támadótevékenység, a cselezés, előnyszerzés és támadásbefejezés témakörének, gondolatmenetének folytatása.

A Reistad által alkalmazott cselezési és lövéstechnikák, illetve azok taktikai vonatkozásainak elemzéséből szerzett tapasztalatok – ugyanúgy, mint Oftedal esetében – kiváló szakmai lehetőséget, segítséget adhatnak a felnőtt és utánpótlás-játékosok egyéni és posztképzésének tervezéséhez, természetesen a különböző korosztályok esetében a tér, idő és dinamikai jellemzők egyénre szabásával.
Az alábbiakban 12 mérkőzés elemzése során 66 felugrásos lövést, 34 cselt, 24 talajról lövést és 20 betöréses akciót választottunk ki a Reistad által alkalmazott technikák közül, melyeket rövid szaknyelvi leírással, normál és lassított sebességű videófelvétellel szemléltetünk (QR-kód felhasználásával). Az anyag publikálásának fő célja, hogy az edzőkollégák további ösztönzést kapjanak a legjobbak által alkalmazott technikai elemek megismerésére, a szabályok megfelelő oktatására, a tapasztalatok alkalmazására a képzési folyamatban.
Reistad cselezési tevékenységének jellemzői
Reistad cselezései az eredményes támadásbefejezéshez szükséges létszámfölény, a területi és dinamikai előny elérését célozzák, jól látja meg és használja ki a védekezési hibákat.
A cseleket a megfelelő időben és helyen, a játékszituációnak megfelelő formában hajtja végre.
A cselezési technikák többségében a lépésszabályt betartja, néhány esetben a játékvezetők által nehezen megállapítható lépéshatárt súrolva (labda birtokbavétele és a 0. lépés problémája!). Eredményes a támadójátékos által kezdeményezett és a védő tevékenységére reagáló, ahhoz alkalmazkodó cselezésben is.
Mindkét keze irányába eredményesen cselez labdavezetésből, átvett labdával és álló helyzetből indulva; védő (fault)közelben és a védőtől érintőtávolságnál nagyobb távolságra; fizikailag gyengébb és erősebb ellenféllel szemben is.
Támadóakciói közben jó döntéseket hoz, amikor a cselezés után kapura lövést, átadást vagy elzárást választ. Az ellenfél „becsapása” közben figyelembe veszi a védők helyzetét, mozgását. Nyitott, mélységben kihelyezkedő és pressziót gyakorló védők ellen, valamint a defenzívebb védőjátékosokkal szemben a játékhelyzetnek megfelelő támadási technikákat alkalmaz.
Alkatának, képességeinek megfelelően a játékhelyzethez alkalmazkodva váltogatja az egy és páros lábról végrehajtott irányváltoztatásokat. Az áttörési-betörési cselezési szándéka hiteles, így szinte minden alkalommal két védő figyelmét vonja magára, ebben az esetben pedig társait hozza helyzetbe. Labdavezetés közben a vele szemben álló, szembe vagy párhuzamosan mozgó védők elleni cselezése rendkívül eredményes.

A lövést megelőző és a társait helyzetbe hozó technikai megoldások közül azindulócseleket,irányváltoztatásokat,átemeléseket,lövőcseleket,átadási cseleket magas szinten hajtja végre.
Reistad cselezései az alábbi célokat szolgálják:
– cselezés után átlövésből kapura lövés
– cselezés után áttörésből kapura lövés
– egyéni akció végénhétméteres kiharcolása
– egyéni akció végén kiállítás kiharcolása
– védekező fault kiprovokálása (taktikai fault)
– páros akciók során a társ gólhelyzetbe hozása (2:2, 2:3)
– előnyszerzést követően csapattaktikai befejezés (húzás, helycsere, befutás)
Cselezési technikái közül az alábbiakat elemezzük:
– átadáscsel, majd felugrásos lövés
– átemelős cselek beugrásos lövésekkel
– irányváltoztatások dobó kéz felé, labdaleütés nélkül felugrásos kapura lövéssel
– irányváltoztatások dobó kéz felé, labdaleütéssel beugrásos kapura lövéssel
Reistad kapura lövési tevékenységének jellemzői
Reistad kitűnően helyezkedik az érkező labda átvételére, és választja ki a cselezésre,
lövésre legalkalmasabb helyet, időt és technikát. Magas szinten képes kivitelezni a
labdavezetésből és átvett labdával, különböző távolságokból, lendületszerzési
módokon és lábmunkával, talajról és felugrásból végrehajtott lövéseket.
Kapura lövésnél jól méri fel a védők és a kapu távolságát, ehhez alkalmazkodva
eredményesen lő:
– a védők fölött felugrásból
– a védők keze és feje mellett talajról
– a védők között talajról és felugrásból
– a védők között bevetődéssel
Alkati és fizikai tulajdonságait jól kihasználja a merőleges, dobó kéz felé és dobó kézzel ellentétes irányú lendületszerzés során, a labda megfelelő felkészítésével eredményesen veszi célba kaput:
– felugrásos lövéssel
– felugrásos lövéssel felső elhajlással
– felugrásos kanyarított lövéssel
– (ritkábban) talajról
A fel- és beugrásokat, bevetődéseket dobó kézzel ellentétes lábról és a dobó kézzel azonos lábról is tökéletesen oldja meg. A kapura lövés során a védők és a kapus helyzetét figyelembe véve képes a lövésta felugrás felszálló ágában,a tetőponton és – késleltetve – a leszálló ágban is végrehajtani.
Az 1:1 elleni játék és a felugrásos lövés kivitelezése állandó velejárója a támadó- és védőjátékosok testi kontaktusba kerülése, az ütközés.Reistad támadójátéka rendkívül dinamikus, cselezéssel próbálja a védőkkel való ütközést, a megállító szabálytalanságokat elkerülni, hogy a felugrásos lövést fault nélkül tudja végrehajtani. Ennek ellenéreszinte minden támadás befejezését a védők agresszív ütközése közben hajtja végre, akiknem riadnak vissza a testi épségét veszélyeztető szabálytalanságoktól sem. Reistad felkészült a cselezés és kapura lövés közbeni ütközésekre úgy, hogy a folyamatos támadásszervezés ne akadjon meg, ügyelve közben a labda biztonságos megtartására, a gólhelyzetbe kerülésre és gólhelyzetek kialakítására.Olyan energiával tör kapura, hogy ütközéskor a védők is nehéz helyzetbe kerülnek, gyakran „ledönti” őket.
A talajra érkezés technikai elemeit, az egy és páros lábra, illetve a fekvőtámaszba érkezést tompítással,a gurulásokat, a test különböző felületein csúszásokat, a szabálytalanságok utáni földre eséseket nagy biztonsággal hajtja végre. Bármilyen talajfogás után a lehető leggyorsabban áll vissza a játékba és megkezdi a visszarendeződést.
Lövésrepertoárjából az alábbiakat elemezzük:
1. merőleges rátörésből kétlépéses felugrásos lövés
2. átvett labdával dobó kéz felé rátöréssel 2-3 lépéses felugrásos lövés
3. átvett labdával dobó kéz felé rátöréssel kétlépéses felugrásos-elhajlásos lövés
4. átvett labdával merőleges rátöréssel 1-2 lépéses beugrásos lövés
5. átvett labdával merőleges rátöréssel talajról, páros lábról kapura lövés

A MÉRKŐZÉSEN VÉGREHAJTOTT CSELEZÉSI TECHNIKÁK ÉS AZ AZT KÖVETŐ KAPURA LÖVÉSEK SZAKNYELVI LEÍRÁSA ÉS VIDEÓI
Irányítóból érkező, balátlövőben talajon, széles terpeszben két kézzel átvett (0) labdával, jobb lábbal hátsó keresztbelépés után (1) bal láb kitámasztással (2) átadáscsel az irányító felé, majd labdaleütés után jobb-bal (1-2) lépéskombinációt követően beugrással, köríves labdafelkészítéssel kapura lövés. Talajra érkezés páros lábra, amelyből gyors fordulással visszarendeződés védekezésbe.
Balátlövőből irányítóba érkező, levegőben két kézzel átvett labdával páros lábra érkezés (0) a védővel szemben. Ezután a dobó kéz irányába kilépés jobb lábbal (1) a védő előtt, majd kis köríves labdafelkészítéssel bal lábról (2) felugrásos-elhajlásos technikával kapura lövés. Talajra érkezés az elugró lábra, majd gyors fordulattal visszaállás a játékba.
Irányítóból balátlövőben kapott labda átvétele két kézzel, jobb lábra (0), majd bal lábról (1) irányváltoztatás a védő előtt, dobó kéz irányába és jobb-bal (2-3) lépések után felugrással átlövés. Talajra érkezés a védővel való ütközés után páros lábra és gyors fordulás után visszarendeződés.
Irányítóval labdás helycsere közben a labda átvétele bal lábról felugorva a levegőben két kézzel. Leérkezés jobb lábra (0), majd bal lábról (1) irányváltoztatással a védő ütközését elkerülve szökkenés a védő előtt jobb lábra (2), ezt követően a ballábas lépés (3) után a labda leütése és bal-jobb-bal (1-2-3) lépéskombináció után beugrással, köríves labdafelkészítéssel kapura lövés. Talajra érkezés az elugró lábra, majd gyors visszaállás a játékba.
Jobbátlövőből irányítóba kapott labda átvétele két kézzel jobb lábra (0), majd bal lábról szökkenés (1) előre páros lábra (2) a zavaró védővel szemben, ezután irányváltoztatás bal lábról a dobó kéz irányába. Ezt követően a jobb lábbal (3) lépés közben a labda leütése a védőtől távolabbi kézzel, majd kézbevétele és bal-jobb-bal (1-2-3) lépések után két védő közé beugrással köríves felkészítés után kapura lövés. Talajra érkezés az elugró lábra, majd gyors visszarendeződés.
Gyors ellentámadás közben a labdafelvivőtől kapott labda átvétele két kézzel, bal lábra (0), majd jobb lábbal lépés (1) után bal lábról (2) a védő előtt irányváltoztatás dobó kéz felé. Ezt követően lépés jobb lábbal, közben (3) a védőtől távolabbi kézzel labdaleütés és a labda kézbevétele. Ezután bal-jobb-bal (1-2-3) lépések után a labda köríves felkészítése után bevetődéssel kapura lövés. Talajra érkezés háton csúszva, majd gyors visszaállás a játékba.
Irányítóból balátlövőben kapott labda átvétele két kézzel jobb lábra (0), majd bal lábról (1) irányváltoztatással szökkenés a védő előtt a dobó kéz irányába. Jobb-bal (2-3) lépések közben a labda leütése és kézbevétele. Ezt követően jobb-bal (1-2) lépések után a labda kis köríves felkészítésével felugrással a védő felett kapura lövés. Talajra érkezés a védő faultolása közben páros lábra, majd gyors visszafutás.
Irányítóból kapott labda átvétele, bal lábról felugorva a levegőben két kézzel. Leérkezés széles terpeszbe (0), majd bal lábbal kilépés a dobó kézzel ellenkező oldalra (1) a védő mellé, ezzel egy időben a labdás jobb kéz előrenyújtása a védő válla fölött a védő mögé, és jobb lábbal a kapu irányába lépéssel (2) bevetődéssel, a labda rövid felkészítésével kapura lövés. Talajfogás a védővel való ütközés következtében térdre, amiből gyors felállás után visszafutás.
Jobbátlövőből irányítóba kapott labda átvétele a levegőben két kézzel, talajra érkezés jobb lábra (0), majd bal lábbal előrelépésből (1) szökkenés páros lábra (2) a védővel szemben. Ezt követően jobb láb keresztbelépésével (3) egy időben a dobó kézzel a védő átemelése, majd a védőn túllépve elugrás és bevetődéssel, a labda rövid felkészítésével kapura lövés. Talajfogás: ütközés miatt a védő a hátára esik.
Jobbátlövőből érkező, jobb lábra, két kézzel átvett labdával (0) bal lábról (1) szökkenés előre bal lábra (2) a visszahátráló védő felé, bal lábról irányváltoztatás dobó kéz felé, és jobb (3) lábbal lépés közben a labda leütése és kézbevétele. Ezt követően bal lábról szökkenés bal lábra (1) irányváltoztatással dobó kéz felé, és jobb-bal (2-3) lépések után a labda rövid felkészítésével felugrásos lövés. Talajra érkezés a védővel való ütközés után páros lábra és gyors visszaállás a játékba.
A MÉRKŐZÉSEN VÉGREHAJTOTT KAPURA LÖVÉSEK SZAKNYELVI LEÍRÁSA
ÉS A TECHNIKAI VÉGREHAJTÁS
Balátlövő pozícióban a labda átvétele két kézzel, ezután átadáscsel az irányító felé, majd labdaleütéssel jobb láb (1) előrelépésével, merőleges lendületszerzés közben a labda kézbevétele, és bal lábról (2) felugrás közben, a labda köríves felkészítése után lövés a sáncoló és ütköző védők fölött. Talajra érkezés a védőkkel való ütközés után mellső fekvőtámaszba.
Merőleges rátörés közben jobbátlövőből kapott labda átvétele két kézzel, bal lábról elugrás után a levegőben. Talajra érkezés jobb lábra, azt követően (0) kis köríves labdafelkészítéssel bal lábról (1) beugrásos lövés két védő közé. Talajra érkezés a védővel való ütközés után a nagy farizomra csúszással, majd visszarendeződés.
Merőleges rátörés közben, irányító pozícióban balátlövőből kapott labda átvétele egy kézzel jobb lábra (0), majd bal lábról (1) felugorva, kis köríves labdafelkészítéssel átlövés a két sáncoló védő fölött. Talajra érkezés páros lábra, ezt követően gyors visszarendeződés.
Irányítóban merőleges rátörésből, balátlövőből kapott labda átvétele két kézzel jobb lábra (0), majd bal-jobb-bal (1-2-3) lépések után rövid felkészítéssel felugrásos lövés felső elhajlással a sáncoló védő mellett. Talajra érkezés páros lábra, majd gyors visszarendeződés.
Balátlövőből a dobó kéz irányába rátörés közben irányítótól kapott labda átvétele ballábas elugrásból két kézzel a levegőben. Jobb lábra érkezés (0) után a labda kis köríves felkészítésével bal lábról (1) felugrásos lövés a védők felett. Talajra érkezés a védővel való ütközés után páros lábra, ezt követően visszarendeződés.
Balátlövőből indulva, dobó kéz felé rátörés közben keresztmozgásból az irányítótól kapott labda átvétele jobb lábra (0), majd bal-jobb-bal (1-2-3) lépések után köríves felkészítéssel felugrásos-elhajlásos lövés a sáncoló védő fölött. Talajra érkezés páros lábra, ezt követően gyors visszarendeződés.
Balátlövőben irányítótól kapott labda átvétele két kézzel jobb lábra (0), majd dobó kéz felé rátörésből bal-jobb-bal (1-2-3) lépéskombinációval, köríves labdafelkészítéssel, felugrással kapura lövés. Talajra érkezés a védővel való ütközés után háttal az ellenfél kapujának páros lábra, gyors visszarendeződés.
Balátlövőből indulva, dobó kéz felé íves rátörés közben jobbátlövőtől kapott labda átvétele bal lábról felugrással, egy kézzel a levegőben, majd jobb lábra (0) leérkezés, ezután bal lábról kis köríves felkészítéssel felugrásos lövés felső elhajlással a sáncoló védők fölött. Talajra érkezés páros lábra, ezt követően gyors visszarendeződés.
Irányítóban merőleges rátörésből, jobbátlövőtől kapott labda átvétele jobb lábra (0), majd bal lábról (1) szökkenés előre páros lábra (2), ezt követően páros lábról előreugorva, rövid felkészítéssel egykezes felső lövéssel átlövés a sáncoló védő mellett. Talajra érkezés jobb lábra, közben ütközés a védővel, majd gyors visszaállás a játékba.
Utánpótláskorú átlövő játékosok posztképzésének tervezése
A megvalósításához ajánlott támadástechnikai követelmények a következők.
HELYEZKEDÉS
Fontos a megfelelő támadó pozíció mielőbbi felvétele és olyan támadó alapmozgás, illetve helyezkedés kialakítása, amely a játékostársak számára kiszámítható. A játékos a labda nélküli mélységi és szélességi mozgásait, lendületszerzéseit, lépéskombinációit, irányváltoztatásait, indulócseleit, helyezkedését úgy hajtsa végre, hogy bármikor képes legyen bekapcsolódni a támadásba, a labda átvételére és ezzel a kapu közvetlen veszélyeztetésére.
Helyzetét olyan folyamatos, gazdaságos lábmunkával kell aktivizálnia, amely mindenkor és minden irányban lehetővé teszi a gyors cselekvést.
ÁTADÁS
A támadójátékostól alapvető elvárás, hogy a hozzá közelebb helyezkedő szélsőjénekszánt átadások közül a dobó kézzel végrehajtott felső és alsó dobást, test előtti és a test mögötti átadásokat – a védők helyzetéhez alkalmazkodva – pontosan és biztonságosan hajtsa végre.
Felugrásos dobással, a védők feje fölötti lőtt átadással, szükség esetén pattintott átadással meg kell tudnia játszani mind a két szélsőt, miként talajról és felugrásból, ívelt és lőtt átadásokkal is helyzetbe hoznia a kör fölötti területen lévő szélsőket. Dobó kézzel ellentétes oldalon játszva a nem dobó kezével is biztonságos, pontos átadással juttassa a labdát a szélsőhöz.
A belső poszton játszókat különböző irányú lábmunka után gyors felső dobással, felugrásos dobással, csuklóátadással játssza meg. Átlövési vagy betörési szándékkal végrehajtott helycsere után (mindkét kézzel!) egykezes alsó átadással hozza helyzetbe társait. Helycserék alkalmazása során mindkét kézzel, de a társához közelebbi kézzel passzoljon neki.
Nagyobb távolságok esetén felső vagy felugrásos lőtt átadással hozzák helyzetbe egymást.
Beállóban lévő társának a játékhelyzethez alkalmazkodva kreatívan alkalmazza a felugrásos átadást, az alsó dobást, a felső dobást, a pattintott átadásokat és ha szükséges, a test és fej mögötti átadásokat.

LABDAVEZETÉS
Az átlövő a játékszabályok betartásával gyors indításoknál, betöréseknél, a védők előtti oldalirányú térnyeréseknél és az ellenfél által jól kivédekezett támadások esetén a játékhelyzethez alkalmazkodva legyen képes jobb és bal kézzel a magas és mély labdavezetési technikát biztonságosan alkalmazni.
A következő technikai elemeket kell zökkenőmentesen összekötnie a megfelelő dinamikával végrehajtott labdavezetéssel:
· gyors megindulás
· gyors irányváltoztatás
· gyors megállás
· cselezés, átadás, lövés, elzárás
A játékosok a labdavezetést figyelmük megosztásával, a környezeti információk feldolgozásával, a helyes döntés felismerésével legyenek képesek eredményesen végrehajtani.
Az1:1 elleni játékban, az emberfogásban és a rendezett védelem elleni játékban a nyitott, mélységben kihelyezkedő és pressziót gyakorló védők ellenében meg kell tartaniuk a védő–támadó távolságot, és kedvező labdás pozíciót kell kialakítaniuk.
A labdavezetést és a közben végrehajtott irányváltoztatásokat, cselezéseket legyenek képesek nehezített körülmények, feltételek között az 1:2 elleni akciókban is nagy biztonsággal alkalmazni. Lerohanás és gyors középkezdés esetén a labda gyors labdavezetéssel történő
felvitelét, a társak helyzetbe hozását eredményesen kell alkalmazniuk.
CSELEZÉS LABDÁVAL
A játékosok készségszinten alkalmazzák cselezés közben a támadásbefejezéshez az
előnyszerzés alapformáit, a létszámfölény, a területi és a dinamikai előny
elérését, illetve a védekezési hibák kiprovokálását. Fel kell ismerniük acselezés játékszituáció megkívánta fajtáját, és azt a megfelelő időben és helyen tudniuk kell alkalmazni.
A cselezési technikákat a lépésszabály készségszintű betartásával kellvégrehajtaniuk akár átvett labdából, akár labdavezetésből.
Tudjanak sikeresen cselezni:
· mindkét kezük irányába
· labdavezetésből, átvett labdával és állóhelyzetből indulva
· védő- (fault)közelben és a védőtől érintőtávolságnál távolabb
· fizikailag gyengébb és erősebb ellenféllel szemben egyaránt
A cselezést eredményesen kössék össze a kapura lövéssel, átadással vagy elzárással. Az egyszerű cseleket az ellenfélhez alkalmazkodva legyenek képesek összefűzni az összetett cselekkel és az 1:2 elleni cselkapcsolatokkal.
Tiszta gólhelyzetben eredményesen alkalmazzák a kapusokkal szembeni lövőcseltechnikákat. A cselezés végrehajtásakor vegyék figyelembe a védők helyzetét, mozgását. Nyitott, mélységben kihelyezkedő és pressziót gyakorló védő ellen, valamint a defenzívebb, alkalmazkodó védőjátékossal szemben a játékhelyzetnek megfelelő cselezési technikát alkalmazzák.
Fontos, hogy legyenek tisztában a cselek alkalmazása és a kapuelőtér távolsága közötti összefüggéssel, a gyakorlati végrehajtáskor ehhez tartsák magukat. Az alkatuknak, képességeiknek megfelelően alkalmazzák az egy és páros lábról végrehajtott irányváltoztatásokat, az áttörési-betörési cselezési szándékuk legyen hiteles, így két védő figyelmét vonják magukra, majd társaikat hozzák helyzetbe.
Készségszinten, a megfelelő időben kell eldönteniük, hogy a cselezés során a befejezést vagy a labda továbbjátszását választják az adott játékhelyzetben. Indításoknál, gyors futás közben a velük szemben álló, szembe vagy párhuzamosan mozgó védők elleni cselezés során fordítsanak nagy figyelmet arra, hogy közben ne kövessenek el lépéshibát, támadó-szabálytalanságot.

ÜTKÖZÉS
Minden támadójátékos – az elzáráson és a megállító fault alkalmazása közbeni szándékos kontaktuson kívül –, amennyire lehetséges, kerülje el a védőkkel való ütközést.Atámadók a védők megállító és eltérítő ütközései ellenére a folyamatos támadásszervezés fenntartására, a labda biztonságos megtartására, lehetőség esetén gólhelyzetbe kerülésre és gólhelyzetek kialakítására törekedjenek.
Az edzéseken és a mérkőzéseken valamennyi labda nélküli és labdával végrehajtott technikai elem alkalmazása során fel kell készülniük az ellenféllel való ütközésre és a biztonságos talajra érkezésre.

TALAJRA ÉRKEZÉS
Alapvető követelmény, hogy a játékos a talajra érkezés során a begyakorolt mozgástechnika koncentrált végrehajtását a sérülésmentesség és a játék folyamatába történő minél gyorsabb visszatérés érdekében alkalmazza.
A különböző játékelemek (felugrás, lövés, ütközés, cselezés) végrehajtása utáni talajra érkezési technikákat nagy biztonsággal kell végrehajtaniuk, úgy mint:
· egy lábra érkezést
· páros lábra érkezést
· fekvőtámaszba érkezést tompítással
· gurulásokat előre-hátra a test hossz- és szélességi tengelye körül
· a kicsúszások különböző formáit a test különböző felületein
Amelyik játékelem végrehajtását követheti talajra érkezés, azt a lehetséges talajfogási technikával együtt kell edzéseken is gyakorolni, és magas szinten elsajátítani!
Az átlövőnek fel kell készülnie az ütközések alább részletezett formáira, megtartva a lehetőséget a folyamatos támadásszervezésre, a labda biztonságos megtartására, gólhelyzetbe kerülésre és gólhelyzetek kialakítására. Ezek:
· ütközés a labda felkészítésének pillanatában
· a cselezés, betörés közbeni megállító és eltérítő ütközés talajon
· talajról végrehajtott lövés közbeni ütközés
· a felugrásos dobás végrehajtásakor a védővel levegőben történő ütközés
· helycserék alkalmazása közbeni eltérítő ütközés a védőkkel
· befutások, átfutások közben a védők mozgást akadályozó ütközése
· befutásoknál alkalmazott elzárások közbeni ütközés a védőkkel
ELZÁRÁS
A támadójátékos eléállásos elzárással, a védők leszorításával segítsen lövő és irányító társának az eredményes átlövés végrehajtásában. Helycserés támadás esetén a mozgásban történő kísérő- és sorozatelzárással biztosítson dinamikai előnyt a nagy lendülettel érkező csapattársnak a játék eredményes folytatására.
Pozícióváltás során végrehajtott elzárás-leválással kerüljön kedvező helyzetbe, a védőfalba befutások alkalmával pedig a mellé- és a mellé-mögé állásos, valamint a mögéállásos elzárásokkal segítse társai eredményes támadásbefejezéseit. Emberfogásos védekezés vagy nyitott, rendezett védelem elleni támadás során ismerje és alkalmazza az elzárásba vezetést és annak folytatási lehetőségeit.

KAPURA LÖVÉS
A kapura lövést megelőzően a játékos koncentráljon a megfelelő helyezkedésre, az érkező labda hibátlan átvételére, a lövés helyének, idejének és az alkalmazott lövési módnak a kiválasztására. Készségszinten kell alkalmaznia labdavezetésből és átvett labdával, különböző távolságokból, lendületszerzési módokon és lábmunkával a következő talajról végrehajtott lövéstechnikai elemeket: felső lövés, alsó lövés, vállmagas lövés és elhajlásos lövés.
A védők és a kapu távolságához alkalmazkodva az átlövéseket eredményesen végre kell hajtania a védők fölött, a fejük mellett, illetve közöttük.
Készségszinten alkalmazza – alkati és fizikai tulajdonságait figyelembe véve – a merőleges, rézsútos és íves lendületszerzéssel, a labda megfelelő technikával végrehajtott felkészítésével a felugrásos lövést; felugrásos lövést elhajlással; felugrásos lövést kanyarítással.
Kapura lövéseknél ismerje fel és alkalmazkodjon a védőjátékosok tevékenységéhez, akik kitámadással és az ezt követő ütközéssel, sáncolással nehezítik meg a támadó tevékenységét. A lövéseket a védő közelében és a védő zavaró tevékenysége mellett is eredményesen végre kell hajtania.
Átlövés végrehajtása közben alkalmazkodjon a kapus és a védők együttműködéséhez, ziccerhelyzetben mérje fel a vonaltól való távolságot, a kapura lövés kedvező szögét és a kapus helyzetét. Tiszta gólhelyzetben a beugrásos és bevetődéses lövési technikákat úgy hajtsa végre, hogy szükség esetén a kapussal szemben lövőcseleket is alkalmazzon.