Izgalmas párhuzamok, egybehangzó vélemények a tehetségről

2022. szeptember 15, csütörtök 21:39 | Szerző: Boda Ildikó

Csütörtökön Balatonbogláron folytatódott az V. Sport és Innováció Konferencia, amelynek fő tematikáját a tehetségből teljesítményt gondolatkör adja. A sportszakmai előadások mellett kifejezetten izgalmasnak ígérkezett az a megközelítés, amely különböző aspektusokból vizsgálta a kérdést.

A téma kibontására különböző kerekasztal-beszélgetéseken került sor, amelyben az volt a közös, hogy mindenki a saját területén próbálta vizsgálni a tehetségek felfedezésének, kiválasztásának, kibontakoztatásának a folyamatát. Visszatérően szóba került az elhivatottság, a támogató környezet, a motiváció vagy éppen a képzés fontossága, legyen szó akár a művészetekről, a gazdasági szféráról a sportirányításról vagy éppen a médiáról.

A délelőtti program a kulturális kerekasztallal kezdődött, ahol Kassai Lajos lovasíjász, Rázga Miklós színművész, Szamosi Szabolcs orgonaművész személyes példákat hozva taglalta a tehetségekkel kapcsolatos gondolatait, és kifejezetten érdekes, új megközelítést hallhattunk dr. Rumszauer Miklós katolikus paptól, aki annak idején ügyvédi karrierjét feladva választotta a papi hivatást.

 

Ökrös Csaba

A boglári megnyitón Ökrös Csaba, a TE általános rektorhelyettese kézilabda-kötődését is megemlítve üdvözölte a megjelenteket, Mocsai Tamás, a NEKA ügyvezetője pedig immár házigazdaként vezette fel a napi programot. Mivel a tehetségek beválása az akadémia életében is kulcsfontosságú, ő indította útjára ezt a gondolatmenetet, és később, a nap végén igazán elégedetten nyugtázhatta, hogy a várakozásnak megfelelően sok értékes gondolattal gazdagodhattunk.

A nap egyik fénypontja kétségkívül Hosszú Katinka szereplése volt, aki a zsúfolásig megtelt rendezvénysátor közönsége előtt folytatott beszélgetés során felidézte az úszóvá válásának stációit, az örömet, amely végig társa volt az edzések során, a rácsodálkozást, amikor rájött, hogy valójában sokkal többre képes, mint amit elhitettek vele és amit feltételezett magáról. Katinka személyes hangú válaszai közel hozták a hallgatósághoz azt a fantasztikus pályafutást, amely a világ élére repítette őt, és amelyben bizony szinte állandó, de megbecsült társa volt a fájdalom.

 

Hosszú Katinka és Mezei Dániel

A sportvezetők kerekasztalánál helyet foglalt dr. Bartha Csaba, a MOB sportigazgatója, dr. Csík Zoltán, a Veszprém Handball Team Zrt. vezérigazgatója, Liszkai Dezső, a Puskás Akadémia igazgatója és Mocsai Tamás a NEKA képviseletében. Itt kendőzetlen nyíltsággal beszéltek arról, hogy milyen lehetőségeket kaphatnak az akadémiákról kikerülő fiatalok, és hogy ez többnyire kevés ahhoz, hogy éljátékosokká váljanak a felnőtt mezőnyben. Az eredménykényszer olykor megköti a klubvezetők kezét, de felvázoltak megoldási lehetőségeket, amely nem hagyja elveszni a jó képességű utánpótláskorú sportolókat.

A gazdasági élet szereplői szintén saját példákat hoztak, és bár számos esetben lehetett párhuzamokat felfedezni a sporttal, az tény, hogy a gazdasági szférában a tehetségek felismerése, kiemelése és támogatása jóval későbbi életkorban történik. Ádám János, a Bonafarm Mezőgazdaság vezérigazgatója, Mráz Ágoston, a Nézőpont intézet igazgatója, Vaszily Miklós, a TV2 Média Csoport vezérigazgatója és Christian Wolff, a Mercedes-Benz Manufacturing érintette a munkaerő piac problémáit, a duális képzés fontosságát, illetve a kiválasztás felelősségét is.


 

 

Mocsai Tamás és Christian Wolff

A sportpolitikai kerekasztal résztevői között sikeres élsportolói pályafutással rendelkező résztevők is szerepeltek, így dr. Baji Balázs, korábbi gátfutó, a Nemzeti Sportügynökség vezérigazgató-helyettese, Vári Attila olimpiai bajnok vízilabdázó, a sportági szövetség elnöke, Fábián László olimpiai bajnok öttusázó, a MOB főtitkára. Mellettük megismerhettük még Kovács Norbertnek, a Nemzeti Sportközpontok főigazgatójának, illetve Schmidt Gábornak, a sportért felelős államtitkár-helyettesnek, a Kajak-kenu Szövetség elnökének a gondolatait is. A sportszervezetek támogató és szabályozó szerepe épp úgy szóba került, mint a most egyre nehezedő gazdasági helyzetben szükséges lépések elkerülhetetlen volta, amely ellenére a jó műhelyek zavartalan működését igyekeznek biztosítani.

 

A nap zárásaként a sportújságírók vették át a szót. Talán ők azok, akik folyamatosan testközelből szemlélik és közvetítik a sportolók fejlődését, a sikereket vagy éppen a csalódásokat, és ebben az is lényeges szerepet játszik, hogy az újságíró maga mennyire felkészült, alázatos a feladattal szemben. A saját pályájuk során is kiemelkedő tehetséget mutató beszélgetőtársak között volt Ballai Attila, a Mediaworks sportigazgatója, Csurka Gergely, az Európai Úszó Szövegség kommunikációs igazgatója, Kálnoki Kis Attila világbajnok öttusázó, a 24.hu főmunkatársa, Tihanyi Viktor, a Sportért felelős Államtitkárság kommunikációs igazgatója és Tóth Anita, a MOB kommunikációs igazgatója, a Hungaroring sajtófőnöke.

 

Ballai Attila, Csurka Gergely, Tóth Anita

Az estébe hajló záró beszélgetés különleges hangsúlyt adott a teljes napi programnak, hiszen megállapíthattuk, hogy a fő tendenciák az eltérő területeken is nagyon hasonlóak, amelyből így biztosan sokat meríthetnek majd a jövő tehetségeivel foglalkozó szakemberek.

 

< vissza