Medencefenék- és törzsizomzatot erősítő tréning hatása a teljesítményre utánpótláskorú játékosoknál

2022. november 08, kedd 11:40 | Szerző: Békési-Szalay Bernadett, Gáspár Dalma

Egyre több tanulmány vizsgálja a vizeletinkontinencia, és azon belül is a stresszinkontinencia előfordulásának gyakoriságát sportolók körében. Megfigyelések alapján azoknál a nőknél, akik magas edzésszámban dolgoznak és fokozottabb terhelést kapnak, a stresszinkontinencia nagyobb gyakorisággal fordul elő, különösen azokban a sportágakban, melyekben gyakoriak az ugrások. Fiatal sportolók esetében a vizeletinkontinencia gyakran aluldiagnosztizált vagy aluljelentett. Ennek oka lehet az, hogy általában nem foglalkoznak a problémával, nem fordulnak szakemberhez, mivel nem kapnak megfelelő útmutatást, és így nem is ismerik fel időben, hogy ez problémát jelenthet.

A mozgásszervek egészsége és azok megfelelő működése a sportolók életében kiemelt jelentőséggel bír, hiszen ezek összessége adja meg a megfelelő teljesítőképesség fontos alappillérét. A játékosok képességeit tekintve több tényező̋ megfelelő̋ kapcsolatának kell összeadódnia ahhoz, hogy elérjék az optimális teljesítményt. Ehhez pedig elengedhetetlen a különféle, sporttal kapcsolatos területek ismereteinek a felhasználása.[i] A sporttevékenység során a képességek magas szintű működésében a core izomzat is kulcsfontosságú szerepet játszik, melynek egyik legfontosabb feladata a stabilitás.


[i] Laver, L., Luig, P., Achenbach, L., Myklebust, G., & Karlsson, J. (2018). Handball Injuries: Epidemiology and Injury Characterization: Part 1. Handball Sports Medicine, 141–153.

A stabilitás szerepe

A megfelelő stabilitás lehetővé teszi a talaj felől érkező, és az alsó végtagok által generált erők energiaszivárgás nélküli teljes átadását a törzsön keresztül a felső végtagra. Szabályozza az erőt, az egyensúlyt, a mozgást, és maximalizálja a felső és alsó végtagok működését az összes kinetikus láncban, továbbá a megfelelő törzsizomzat maximalizálja az erőtermelést és minimalizálja az ízületre jutó terhelést.[i] Az ugrás és a talajfogás során fontos szerepet tölt be a test egyensúlyának megtartásában és az irányváltások pontosabb és gyorsabb kivitelezésében. Egy gyenge törzsizomzat esetén ezek a folyamatok nem megfelelő minőségben mennek végbe, amelynek következtében csökkenhet a sportteljesítmény és növekedhet a sportsérülések kockázata. Ebből adódóan gyakran alkalmaznak core izomzatot erősítő tréninget a teljesítmény javításának és a sérülések esélyének csökkentése érdekében, habár az ezt alátámasztó kutatások még hiányosak.[ii]

Az izomerő mellett fontos tényező, hogy az idegrendszer miként szervezi meg a megfelelő motoros válaszokat a gerinc támogatására és az egyensúly megtartására a gravitációs és más erőkkel szemben, ugyanakkor fontos funkciója még a légzés és a kontinencia koordinálására is.[iii] Előfordulhat azonban, hogy a nagymértékű fizikai terhelés, a mentális igénybevétel és a teljesítménykényszer hatására vizeletinkontinencia alakul ki a játékosoknál.

A vizeletinkontinencia egy olyan medencefenék-diszfunkció, amely akaratlan vizeletelcsepegést jelent, amely általában a szülés után és a menopauzán átesett nőknél figyelhető meg a medencefenék izomzatának (PFM) gyengülése miatt. Egyre több tanulmány vizsgálja a vizeletinkontinencia, és azon belül is a stresszinkontinencia előfordulásának gyakoriságát sportolók körében. Megfigyelések alapján azoknál a nőknél, akik magas edzésszámban dolgoznak és fokozottabb terhelést kapnak, a stresszinkontinencia nagyobb gyakorisággal fordul elő, különösen azokban a sportágakban, melyekben gyakoriak az ugrások.[iv] Fiatal sportolók esetében a vizeletinkontinencia gyakran aluldiagnosztizált vagy aluljelentett. Ennek oka lehet az, hogy általában nem foglalkoznak a problémával, nem fordulnak szakemberhez, mivel nem kapnak megfelelő útmutatást, és így nem is ismerik fel időben, hogy ez problémát jelenthet.[v]


[i] Manchado, C., Tortosa-Martínez, J., Vila, H., Ferragut, C., & Platen, P. (2013). Performance factors in women's team handball: physical and physiological aspects--a review. Journal of strength and conditioning research, 27(6), 1708–1719.

[ii] Chittibabu,B., Kannan, R., Jayakumar, S., Jayakumar, C. (2013). Relationship between Core Strength and Explosive Power on University Male Handball Players in International Journal of Current Advanced Research. 2(1),55–56.

[iii] Bourcier, A.,P., Haab ,F., Juras, J.,A. (2020). Physical Activities, Sports and Female Pelvic Floor: From Causes to Management in Acta Scientific Medical Sciences. 4(6),55-65.

[iv] Jácome, C., Oliveira, D., Marques, A., & Sá-Couto, P. (2011). Prevalence and impact of urinary incontinence among female athletes. International journal of gynaecology and obstetrics: the official organ of the International Federation of Gynaecology and Obstetrics, 114(1), 60–63.

[v] Rebullido, T. R., Gómez-Tomás, C., Faigenbaum, A. D., & Chulvi-Medrano, I. (2021). The Prevalence of Urinary Incontinence among Adolescent Female Athletes: A Systematic Review. Journal of functional morphology and kinesiology, 6(1), 12.

Lumbális motoros kontroll fejlesztése Biofeedback pressure stabilizer eszköz segítségével

A tanulmányunk elsődleges célja az, hogy hangsúlyozzuk az utánpótláskorú sportolók körében a prevenciós edzés fontosságát, illetve az, hogy minél több információval lássuk el őket a testük egészségének megőrzésével kapcsoltban. Cél az is, hogy javítsuk és fejlesszük a törzskontrollt és a medencefenék izmait a sportolók teljesítőképességének növekedése érdekében. Vizsgálni szerettük volna, hogy a core izomerősítés mellett végzett medencefenéki izomzat erősítése milyen kihatással van a játékosok teljesítőképességére. Fejleszteni kívántuk a sportolók testtudatát, illetve növelni a tudásukat a törzs és a medencefenék anatómiájáról, az ezt működtető izmok funkciójának jelentős szerepéről a teljesítményt és a különböző sérülések megelőzését tekintve.

Mozgásprogram és tudatosítás

A prospektív, experimentális esetkontroll vizsgálatunkban összesen huszonhat serdülőkorú női játékos vett részt. Az alanyok három hónapon keresztül heti két alkalommal végzett medencefenék- és törzsizom fókuszú programon vettek részt a heti edzések és mérkőzések mellett. A program első felében az alanyok tájékoztatást kaptak a törzs és a medencefenék anatómiájáról, és az ezt működtető izmok funkciójának jelentős szerepéről. Információt kaptak a medencefenék-izomzat gyengeségével járó esetleges következményekről, az inkontinencia tüneteiről és kezelési lehetőségeiről. A mozgásprogram kezdeti szakasza a tudatosításról szólt. Ezt követően a megtanult törzskontroll mellett különböző testhelyzetben végzett erősítő gyakorlatok következtek, egyre több motoros egység bekapcsolásával, a progressziónak megfelelően stabil, instabil eszközök alkalmazásával. Végül sportágspecifikus gyakorlatokat végeztünk.

Törzsstabilizáló gyakorlat talajon, csökkentett alátámasztással

A lumbális motoros kontroll és a törzsizomzat statikus erejének mérésére Leg Lowering[i] és Plank tesztet[ii] alkalmaztunk.  Az alapvető mozgásminták értékelésére, és a mozgásban jelentkező diszfunkciók (hiányosságok, korlátozások, aszimmetriák) szűrésére egy szisztematikus vizsgálati módszert, a Functional Movement Screentesztet[iii] [iv]alkalmaztuk. A függőleges felugrási teszteket(countermovement jump/CMJ) Vald Performance erőplató segítségével mértük.[v] A Pro Agility[vi] teszt során információt kaptunk a játékosok irányváltási képességeiről, melyhez egy Microgate Witty infrakapu rendszer segítségével rögzítettük az eredményeket. A teljesítmény szempontjából vizsgáltuk még a dobás sebességét, amelyhez egy Court Royal® Personal Sport Radart használtunk.


[i] Enoch, F., Kjaer, P., Elkjaer, A., Remvig, L., & Juul-Kristensen, B. (2011). Inter-examiner reproducibility of tests for lumbar motor control. BMC Musculoskeletal Disorders, 12(1).

[ii]Tong, T. K., Wu, S., & Nie, J. (2014). Sport-specific endurance plank test for evaluation of global core muscle function. Physical therapy in sport: official journal of the Association of Chartered Physiotherapists in Sports Medicine, 15(1), 58–63.

[iii]Cook, G., Burton, L., Hoogenboom, B. J., & Voight, M. (2014). Functional movement screening: the use of fundamental movements as an assessment of function - part 1. International journal of sports physical therapy, 9(3), 396–409.

[iv]Cook, G., Burton, L., Hoogenboom, B. J., & Voight, M. (2014). Functional movement screening: the use of fundamental movements as an assessment of function-part 2. International journal of sports physical therapy, 9(4), 549–563.

[v] Petridis, L. (2015). A sportteljesítmény fizikai összetevőinek diagnosztikája in Campus Kiadó Debrecen.

[vi]Harman, E., Garhammer, J., Pandorf, C. (2000) Administration, scoring and interpretation of selected tests in Baechle TR, Earle RW, eds. Essentials of strength and conditioning. Champaign.

Nemzetközi kitekintés

Taskin Cés társai[i] tanulmányának célja, hogy megvizsgálja a core tréningprogram hatását a teljesítményre, női amatőr labdarúgóknál. Az esetcsoportnál a core tréninget nyolc héten keresztül heti három alkalommal végezték. A visszamérés során az eset- és a kontrollcsoport között különbség mutatkozott az eredményekben. Az esetcsoport tréningprogram előtt és után mért értékei között szignifikáns különbséget mutatott a gyorsaság, a függőleges irányú ugrás és a helyből távolugrás tekintetében is (p<0,001). A program hatásosnak bizonyult, mivel a folyamat végére a játékosok fejlődést mutattak az alapkészségek értékeiben és a kontrollcsoporthoz képest is. Ezek alapján javasolták ezen gyakorlatok beépítését a sportolók mindennapi edzésprogramjába.

Chittibabu és társai3kutatásukban azt feltételezték, hogy a törzsizmok állóképessége javítja a sportteljesítményt, amit kézilabdázók körében vizsgáltak. A tanulmány eredményei alapján nem találtak kapcsolatot sem a függőleges (r=0,358), sem a vízszintes (r=0,241) irányú robbanékony erő és a központi állóképesség között. Sharrock C és munkatársai[ii] a törzs stabilitásának a teljesítménnyel való összefüggését vizsgálták egyetemista sportolóknál. A korrelációs adatok eredményei gyenge, nem szignifikáns összefüggést mutattak a hasi erő és a függőleges ugrás (r=–0,172) között.

A különböző, túlterhelésből adódó sérülés és a fájdalom prevenciójának egyik eszköze lehet egy jól összeállított korrekciós mozgásprogram. Tóth P. Z. és munkatársai[iii] egy négy hónapon át tartó korrekciós mozgásprogram hatékonyságát vizsgálták U16-os női kézilabda-játékosoknál. A program első felében a musculus transversus abdomins izolált kontrakciós gyakorlatait végezték, különböző testhelyzetekben, az egyszerűbb gyakorlatoktól a nehezebb felé. A második fázisban a tartáskorrekcióra helyezték a hangsúlyt. A lumbális motoros kontroll vizsgálatánál a kontrollcsoport szignifikáns romlást (p=0,004), míg az esetcsoport szignifikáns javulást (p=0,002) ért el önmagához képest.

Kovácsné B. V. és társai[iv]a core izomzat erősítésének hatását vizsgálják a derékfájdalomra, ahol a táncosok három hónapon át tartó mozgásprogramban vettek részt. A lumbális motoros kontroll képességében a mozgásprogram után az esetcsoport szignifikánsan javulást mutatott (p<0,001).

Saeterbakken AH és társai[v]kutatásukban egy instabil felfüggesztéses gyakorlatokon alapuló hathetes core izomerősítő program hatását vizsgálták a maximális lövősebességre, női kézilabdázóknál. Az eredmények tekintetében az erősítő program után az esetcsoport dobási sebessége szignifikáns növekedést (p=0,01) mutatott, míg a kontrollcsoportban a dobási sebesség statisztikailag nem változott (p=0,418).

Manchado C. és munkatársai2kutatásukban az ágyéki és kismedencei régió izomzatának erősítését célzó edzésprogramok hatásait vizsgálták, amelyek célja a kézilabdázók dobási sebességének és a mozgás kinematikájának javítása. A programban harminc férfi kézilabdázó vett részt tíz héten át, melynek során az esetcsoport a heti négy edzés alkalmával a bemelegítést követően végezte el a kapott feladatokat. Több dobástípust vizsgáltak, melyeket együtt értékelve az esetcsoport szignifikáns javulást ért el a kontrollcsoporthoz képest (p<0,001). A tanulmány eredményei megerősítették az erősítő edzések fontosságát a kézilabdában. A speciális gyakorlatok fontosak a törzsizom stabilitásának erősítése és javítása érdekében, hiszen bizonyítottan összefügg a teljesítmény javulásával.


[i] Taskin, C. (2016). Effect of core training program on physical functional performance in female soccer players in International Education Studies. 9(5), 115-123.

[ii]  Sharrock, C., Cropper, J., Mostad, J., Johnson, M., & Malone, T. (2011). A pilot study of core stability and athletic performance: is there a relationship?. International journal of sports physical therapy, 6(2), 63–74.

[iii] Tóth, P., Z., Tóthné, Steinhausz, V., Sió, E., Császár, G. (2018). Korrekciós tréningprogram hatékonyságvizsgálata a NEKA U16-os női kézilabdacsapatánál in Sporttudományi Kaleidoszkóp. 5, 90-112.

[iv] Kovácsné, B., V., Szilágyi, B., Makai, A., Koller., Á., Járomi, M. (2017). Új low back pain prevenciós mozgásprogram, amely javítja a törzsizmok állapotát és a lumbalis motoros kontrollt in Orvosi Hetilap. 158(2), 58–66.

[v] Saeterbakken, A. H., van den Tillaar, R., & Seiler, S. (2011). Effect of core stability training on throwing velocity in female handball players. Journal of strength and conditioning research, 25(3), 712–718.

             

             


 

 

< vissza