Értékes programok a győri szakmai napon

2022. október 14, péntek 19:14 | Szerző: Boda Ildikó

Újabb rangos sportági központba látogatott el a Kézilabda-specifikus Módszertani Központ szakmai napjának közönsége. Ezúttal a Győri Audi ETO volt a vendéglátó, és ennek megfelelően az izgalmas szakmai program gerincét is a győri szakemberek előadásai és bemutatói képezték. Az október 14., pénteki eseményre ismét több mint százan regisztráltak, amelyben bizonyosan szerepet játszott az is, hogy az egyik kiemelkedő programpont Ambros Martín edzésbemutatója volt.

Mocsai Tamás, a Módszertani Központ ügyvezetője bevezetőjében elmondta, hogy érdemes nyitottnak lenni más kézilabda kultúrák gondolkodásmódjára, hogy aztán bizonyos elemeit be tudjuk építeni a saját edzői gyakorlatunkba. Ezért is volt nagy öröm, hogy Ambros Martín elfogadta a felkérést. Kiemelte, megtisztelő, hogy egy ilyen nagy presztízsű klub befogadta az eseményt, és ilyen fokú nyitottságot mutatott az együttműködésre.

 

 

Mocsai Tamás

A házigazdák nevében először Szabó Tamás, a Győri Audi ETO nemzetközi és operatív igazgatója tartott érdekes történelmi visszatekintést az 1904-es klubalapítástól kezdve egészen a tizenhatszoros magyar bajnok és ötszörös BL-győztes csapat jelenéig. Az ETO történetében sok fordulat, mélypont és csúcspont található, és tény, hogy ma már a felnőtt női csapat a világ egyik legjobb együttesének számít. Ez a nemzetközileg is elismert műhely bővült az 2020-ban megalapított akadémiával, így az utánpótlás már inspiráló környezetben és kiemelkedő eszközpark segítségével készülhet.

 

Szabó Tamás

A nemrégiben Győrbe visszatért Ambros Martín – akivel a lenyűgöző BL-sikersorozatot elérte a csapat – edzésbemutatójának és előadásának a témájául a védekezéssel kapcsolatos megoldásokat választotta. Ahogy mondta, az ő stílusát a spanyol mentalitás határozza meg, mely szerint ők elsősorban nem a válaszreakciókra hagyatkoznak, hanem sokkal inkább az elővételezésre, hiszen így akár a testmagasság béli hátrányok is ellensúlyozhatók. Kiemelte: amikor védekezik a játékos, akkor is kézilabdázzon, hiszen ez a játék nem csak támadásból áll, tehát játsszon, gondolkodjon, cselekedjen tudatosan. A bemutatóban a Győri ETO Akadémia U19 csapatának tagjai vettek részt, akik látható örömmel segítettek a mester elképzeléseinek a prezentálásában.

 

Ambros Martín

A délelőtt utolsó felvonásaként Fodor Csengével beszélgetett Szabó Tamás a „Tehetségből teljesítmény” mottó jegyében. Csenge anno a NEKA-n nevelkedett, és bevallása szerint a balatonboglári évek meghatározóak voltak a pályája alakulásában, ott érezte meg igazán, hogy mit szeretne csinálni, és hogy ma nem tartana itt, ha ez az időszak kimarad az életéből. Tizennyolc évesen egy világklasszisokkal teli öltözőbe került Győrben, ahol befogadó, támogató közegre talált, és azt is elmondta, hogy itt vált felnőtté a kézilabdázásban. Kiemelte, hogy már tudja, mennyire igaza volt a szüleinek és a korábbi edzőinek, akik mindig azt mondták neki, hogy a tehetség nem minden, az eredményességhez kőkemény munkára is szükség van.

 

Fodor Csenge

Az ebéd után program első részében Kun Attila, a Győri ETO Akadémia szakmai igazgatója a kognitív képességek és a transzverzális készségek fejlesztésének a lehetőségeit mutatta be a Nimbolo alkalmazásával és az U17-es csapat tagjainak a közreműködésével. A sportdiagnosztikai eszköz segít a döntéshozatali helyzetek gyakorlásában, illetve a figyelemkoncentráció növelésében.

 

Kun Attila

A záró kerekasztal-beszélgetést dr. Rácz Levente vezette, aki a Testnevelési és Sporttudományi Egyetem tanszékvezetőjeként és a NEKA vezető erőnléti edzőjeként azt vetette fel, hogy a szakmai stábon belüli felelősség, a kompetencia és a feladatkörök olykor átfedésbe kerülnek. Véleménye az, hogy ebben a helyzetben a különböző szakmák képviselőinek egymás kompetencia határait és felelősségi köreit tisztelve kell kialakítaniuk a harmonikus együttműködést.. Ezeknek a lehetőségeiről, a felmerülő problémákról, a vezetőedző szükséges dominanciájáról cserélték ki gondolataikat a résztvevők, Hajdu János, a NEKA női szakágvezetője, Kun Attila, Holanek Zoltán, a Győr vezető erőnléti edzője és Langmár Gergely, a NEKA sporttudományos és egészségügyi csoportjának a vezetője. Valamennyien egyetértettek abban, hogy rendkívül fontos a stábon belüli kommunikáció és tisztelet, a felelősségérzet a fiatal játékosok iránt, és azt, hogy az akadémiákon komplex képzést kapjanak a növendékek.

Az értékes gondolatokat felvető és fontos szakmai kérdéseket taglaló szakmai nap végén többen folytatták a programot Győrben, igaz, az már a lányok akadémiai tornájának a mérkőzései jelentették.

 

Jobbról: dr. Rácz Levente, Hajdu János, Kun Attila, Langmár Gergely, Holanek Zoltán
Fotók: Cseh Péter
< vissza